בוחרים מכשיר להרחקת עטלפים

כולנו מכירים את העטלפים ושלל הדימויים שנקשרו בו – ודי אם נזכיר את דרקולה או את איש העטלף. אין זה מקרה שהתרבות הפופולארית עושה שימוש רב בדמותה של החיה המסתורית והמוזרה הזו, מכיוון שהעטלפים חיים בסמיכות אלינו והם יצורים מוזרים במיוחד. מיתוסים, אמונות טפלות ורגשות רבים נקשרו ביונק הלילי המעופף הזה, אך בפועל מדובר בחיה מרתקת שכדאי ללמוד להכיר אותה.

מהו מכשיר להרחקת עטלפים?

כאמור, אנשים רבים חשים סלידה מהעטלפים – חיה מוכרת ונפוצה בארצנו וברחבי העולם כולו. העטלפים מעוררים רתיעה בעיקר בגלל דמיונם למכרסמים, שמהם המין האנושי נרתע באופן אינסטינקטיבי. שנים רבות הסלידה גרמה לכך שהעטלפים הודברו בהמוניהם – על כל תוצאות הלוואי הבלתי נעימות כמו גוויות מפוזרות ושימוש ברעלים מסוכנים ומזהמים. בשנים האחרונות פותח מכשיר להרחקת עטלפים וכיום כל מדביר אחראי יעדיף אותו על כל חלופה אחרת. מעבר לנזקים הסביבתיים, העטלפים הם חיה שיש לה חשיבות אקולוגית רבה וחלקם בסכנת הכחדה.

האמונות הטפלות והמיתוסים שנקשרו בעטלפים קשורים, ככל הנראה, למראה המוזר והמרשים שלהם וכן לתכונותיהם המיוחדות. ראשית – הדמיון למכרסמים מרתיע אנשים רבים, ושילובו בכנפיים מוזרות ועירומות מנוצות עשוי לעורר רתיעה. אין ספק שלעטלפים יש מראה ייחודי ושונה מכל חיה אחרת, והשוני הזה מעורר סקרנות משולבת בסלידה. לכך יש להוסיף את הידיעה שמדובר ביונק המעופף היחיד, ובאחת החיות היחידות שעושות שימוש במערכת סונאר כתחליף לחוש הראייה. היונקים פועלים רק בלילה ומשמיעים קולות משונים – עוד תכונות מעוררות חשש ורתיעה.

שתי אמונות טפלות גרמו לעטלפים נזק מיוחד: האחת שהם מוצצים דם – ומכאן הקישור לדרקולה הערפד – והשנייה שהם מסתבכים בשערות אנושיות וקשה להיחלץ מהם. בפועל, ישנו מין מסוים ונדיר של עטלף שמוצץ כמויות זעירות של דם מיונקים אך הוא אינו קיים בישראל. עטלפים לא יסתבכו בשערכם, אבל לרתיעה מהעטלפים יש שחר מסוים – הם אכן מזיקים לסביבה האנושית בכך שהם מותירים אחריהם הפרשות ושיירי פירות ועשויים להביא מזיקים. אפשר ללמוד לחבב אותם ולא לחשוש מהם – אך לא מומלץ לגור לידם.

הדרך להרחיק את העטלפים מסביבת מגוריכם היא באמצעות מכשיר להרחקת עטלפים שאינו גורם להם כל נזק. המכשיר האלקטרוני ישבש את הניווט הסונארי שלהם וירתיע אותם באמצעות אור חזק. עד מהרה העטלפים יבינו שהסביבה אינה נוחה להם ויבחרו במקומות קינון אחרים. מכשירים מהסוג הזה מאפשרים לנו כיום לבצע הרחקה אקולוגית ולא מזיקה של החיות המרתקות הללו.

           

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *