טיפול בגינה מונע הופעת נחשים

איך מתכוננים לימי הקיץ החמים, ימים בהם הנחש יוצא ממחילתו ומהווה סכנה לבני האדם? קיץ אינו רק עונה של ים, חופש, אבטיח קר ורביצה נעימה תחת השמש בגינה. זו גם עונת המזיקים מכל הסוגים – הנמלים, התיקנים, היתושים וכו'. אך לא פחות מפחיד, זו גם העונה שבה עולה הסבירות למפגשים בלתי נעימים מהסוג הנחשי בחצר הבית. מה עושים כאשר פוגשים זוחלים ארסיים אלו בגינה? האם יש דרך למנוע את הופעתם של נחשים בגינה הביתית?

כיצד למנוע הופעה של נחשים?

שנת החורף של הנחשים הסתיימה זה מכבר, ועונת פעילותם החלה. אך בעלי חיים אלו אינם מוגבלים באזורי מחייתם אל מרחבי הטבע, וחלקם מעדיפים לחיות דווקא בחצרות האדם – ביניהם הצפע הארצישראלי, שהינו הארסי בנחשי ישראל.

עם בוא האביב והקיץ גם אתם עלולים לגלות כי בגינתכם התמימה מתחבאים זוחלים מסוכנים, שניעורו לפעילות ומהווים לעתים סכנה של ממש.

גינה מטופחת מצמצמת את הסיכויים להכשה

הדברת נחשיםכדאי להבהיר מראש: אין דרך להרעיל או לרסס נגד נחשים. בנוסף, הנחש הינו חיה מוגנת, ואסור לפגוע בו. גם במידה ומצאתם נחש בבית או בחצר, אין טעם לקרוא למדביר אלא ללוכד מורשה בעל רישיון, כדי שיתפוס את הזוחל הסורר וישחררו בשמורת טבע כלשהי. עם זאת, ישנן דרכים לצמצם את הסיכויים לפעילות נחשית בחצרכם.

באופן משמח, כדי להפוך את הגינה שלכם לפחות אטרקטיבית עבור נחשים עליכם לא למלאה בחומרי ריסוס רעילים, אלא דווקא לטפח וליפות אותה. זוחלים אלו הלא מחפשים אחר מקומות מסתור לישון ולהתחבא בהם, דוגמת צמחיה עבותה, ערימות פסולת וגזם וכן הלאה. בנוסף, הם מחפשים גם אחר מזון, כדוגמת זה המצוי בכלובי בעלי חיים.

זה הזמן לרכוש כלי גינון וכלי עבודה לגינה, להפשיל שרוולים ולהתחיל לטפל בחצר! רכשו מכסחת דשא והקפידו, במיוחד בעונות החמות, על כיסוח דשא קבוע. שימו לב לשיחים שגדלו פרא וקצצו אותם. סלקו עלים שנשרו והצטברו בהמוניהם בעזרת מפוח עלים או מגרפה. יש לכם שיחים כמו פסיפלורה אשר הפכו סבוכים מאוד? הוציאו מפעם לפעם מהם את העלים והענפים היבשים. שמירה על שטח נקי תמנע הופעת נחשים, או לפחות תגרום לכם להבחין בהם במהירות מבעוד מועד, וכך יקטנו הסיכויים להכשה.

כלי גינון והקפדה על הפרטים

סיימתם לעבוד? סלקו את כל הגזם והפסולת שנוצרו במהלך העבודה בגינה. השארתם היא בבחינת קריאה לנחשים.

בטרם תוציאו את כלי הגינון מן המחסן או הארון, כדאי גם להקפיד על כללי בטיחות בעבודה בגינה, במידה וכבר יש נחשים בחצר, ובעיקר על שימוש בביגוד ארוך כולל נעליים גבוהות וכפפות עבודה. כשאתם הופכים אבנים נסו לעשות זאת בעזרת כלי דוגמת מעדר או מגרפה ולא בידיים.

האם אתם מגדלים בעלי חיים בחצר? אלו עלולים להוות מזווה מזון מבוקש עבור זוחלים שכאלו. הקפידו לנקות אותם טוב באופן תדיר – וכאמור, בעזרת כפפות עבודה.

גינה נקייה ומטופחת מרחיקה את הנחשים, ויותר מכך – היא תענוג אמיתי. גם העבודה על טיפוחה יכולה להוות פעילות מרגיעה ומשחררת לחצים. על כן הכינו את כלי הגינון לקיץ, ותיהנו מעונה חמה ונעימה, והכי חשוב, גם בטוחה, בגינה הפרטית שלכם.
המאמר באדיבות טכנו גן ציוד גינון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *