תנשמות נגד מכרסמים

אחת הבעיות המרכזיות כיום בעולם החקלאות, היא כיצד אפשר לשמור על הגידולים השונים מפני המכרסמים, מבלי לפגוע בכל מערכת האיזון האקולוגית ובבני האדם. מדוע הדבר מאתגר? נסביר:

המכרסמים מסוגלים לחסל גידולים שלמים, מכל סוג כמעט, עקב היותם אוכלי כל. הפתרון הבסיסי הוא לרסס את האזור החקלאי כולו, ולהרוג את המכרסמים. אלא שיש לכך שני חסרונות.

ראשית – המזון המרוסס עלול להיות רעיל לבני אדם. שנית, העכברים שבגופם רעל, נאכלים ע"י טורפים שונים, שכעת נושאים בגופם את הרעל, ואלו נאכלים ע"י בעלי חיים נוספים וכיו"ב – עד שהמזון המורעל יכול להגיע לקיבתם של בני האדם, ולפגוע בהם. מאחר שהרעל נגד מכרסמים הוא כזה שבהכרח פוגע גם בבעלי חיים נוספים ובני אדם, התפתח רעיון חלופי של הדברת מכרסמים ביולוגית, ע"י שימוש בתנשמות! איך זה עובד?

כך התנשמות מחסלות את המכרסמים

  • תנשמות נגד מכרסמיםיעילות – התנשמת היא עוף דורס, אשר ניזון בעיקר מבשר, ובין השאר היא נוטה לצוד מכרסמים שונים. בשיטות של הדברת מכרסמים, מתברר שהתנשמת חזקה יותר מכל רעל, וזוג תנשמות מסוגל להרוג בשנה יותר מ 2,000 מכרסמים שונים! מדובר על הספק עצום. התנשמת היא בעל חיים שבעצם כל כולו מוכוון לציד של מכרסמים ומכאן היעילות הגבוהה. בעוד שחומרי ריסוס לא תמיד יכולים לפגוע במכרסמים – הרי שהתנשמת תמיד מכוונת בדיוק למטרה.
  • שמירה על מאזן אקולוגי – חשוב מאד לציין, שהתנשמות שצדות את המכרסמים, מסייעות לשמור על מאזן אקולוגי תקין. כך, האזורים לא מתמלאים יותר מידי במכרסמים. יש לציין שאוכלוסיית יתר של מכרסמים יכולה לפגוע בגידולים, אך מהצד השני גם אם אין כלל מכרסמים – הדבר יכול להוביל לכך שחרקים שונים יהרסו את הגידולים (חרקים שאותם המכרסמים אוכלים). השימוש בתנשמות, אשר לכשעצמן לא מזיקות כלל לגידולים, עוזר לדלל את כמות המכרסמים באופן ראוי ומדוד.
  • מניעת מעגל ההרעלה – בשיטות אחרות של הדברת מכרסמים, יש כאמור סכנת הרעלה מתמשכת. חשוב לציין, שתנשמות נוטות לצדו גם גופות של עכברים מורעלים, והן אינן יודעות לזהות את הרעל. לכן, השימוש בתנשמות בלבד, ללא הרעלת המכרסמים נחשב ליעיל פי כמה. כך התנשמת ממשיכה לחיות וצדה מכרסמים נוספים. לו התנשמת הייתה מתה בעצמה מהרעל, אפשר שחיית בר אחרת הייתה אוכלת אותה ומתה מהרעל, וכך היו נכחדים מינים – שלא לדבר על מצב מסוכן שבו אדם היה אוכל בשר מורעל.
  • עלויות נמוכות – העלויות של השימוש בחומרי הדברת מכרסמים, הן עלויות גבוהות למדי, ויש לבצע טיפולים חוזרים מעת לעת. לעומת זאת, התחזוקה של מספר תנשמות הוא נמוך הרבה יותר, ונחשב משתלם מאד עבור ציבור החקלאים.

מעוניינים גם אתם בפתרון?

אם גם אתם רוצים פתרון יעיל של הדברת מכרסמים ביולוגית באמצעות תנשמות, חשוב לציין שיש לפנות למדביר מקצועי. המדביר יסביר לכם איך לעבוד עם התנשמות, יסביר לכם מהי הכמות של התנשמות שאתם זקוקים לה עבור ההדברה, ויסייע לכם לבצע מעקב אחרי קצב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *