על ההבדל בין הדברה כימית להדברה ביולוגית

הדברה כימית והדברה ביולוגית נועדו להדביר מזיקים שונים, הגורמים למפגעים בריאותיים בבית ובחוץ. סוגים שונים של בעלי חיים מזיקים לאדם ולגידוליו החקלאיים, ועל מנת לשמור עליהם יש להדביר בעלי חיים אלה, כאשר הם מתמקמים באיזורים מיושבים בבני אדם או במקומות של גידולים חקלאיים. על הדברת מזיקים יש להיעשות באופן מבוקר, כי קיים איזון בטבע, המאפשר את המערכות האקולוגיות שלנו, והפרה גסה של איזון זה יכולה להביא לאסונות אקולוגיים.

שתי ההדברות הנפוצות ביותר כיום הן:
• הדברה כימית
• הדברה ביולוגית

ובנוסף קיים סוג נוסף של הדברה – הדברה ירוקה או אורגנית, שבה נעשה שימוש בחומרי הדברה טבעיים בלבד, אבל על כך במאמר נפרד.

הדברה כימית

הדברה כימית עושה שימוש בחומרים כימיים על מנת להדביר את המזיקים השונים, והיא נחשבת להדברה הזולה יותר מבין השתיים. בהדברה כימית מפזרים רעלים שונים, הפוגעים בתפקודם של המזיקים והורגים אותם, אך אינם פוגעים בצמחים. חומרי ההדברה הכימיים זולים יחסית לאמצעים אחרים, אך יש להם מגרעות אחרות, כמו פגיעה בקרקע, בבעלי חיים מבויתים או בבני אדם. החומרים הכימיים להדברה מבוססים על פוספטים שונים, שהם רעילים לאדם, אך הם מתפרקים מהר יחסית. בהדברה ביתית נעשה שימוש בפוספטים אנאורגאניים. חומרי הדברה ליבולי חקלאות או לגינות מעורבבים בתערובת הדישון, וחומרי הדברה לבית נגד תיקנים וחרקים ביתיים אחרים נמכרים בדרך כלל בתרסיסים שונים למטרות הדברה שונות.

במקרים שלא ניתן להיפטר מהמזיקים באופן עצמי, יש לקרוא לחברת הדברה מקצועית על מנת, שתעשה ריסוס בכל רחבי הבית, כולל חומרים הקוטלים את ביצי המזיקים השונים.

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגיתהדברה ביולוגית נעשית בדרך שונה לחלוטין, והיא מיועדת למזיקים בחקלאות או בשטחים פתוחים אחרים. בשימוש החקלאי היא עולה על ההדברה הכימית בכמה בחינות. הדברה ביולוגית עושים על ידי הכנסת בעלי חיים, שאינם מזיקים לאדם או לצמחים שניזונים מבעלי החיים המזיקים לחקלאות. הדברה זו אינה מזיקה כלל, לא לאדם, לא לצמחים ולא לאדמה. כיום נעשה שימוש ביתושים שונים להדברת כנימות עלים שונות, או בצרעות להדברת כמחית ההדר וכדומה. הדברה ביולוגית נעשית גם באיזורים עירוניים על ידי הכנסת עופות דורסים שאינם מסוכנים לאדם הניזונים ממכרסמים.

הדברה ביולוגית שומרת על האיזון הטבעי, ואינה מזיקה לקרקע או לצמחיה ובזה היתרון הגדול שלה. אך אין היא עוזרת בהדברות ביתיות או בהדברות במוסדות ציבוריים שונים. לשם כך יש לעשות שימוש בהדברה כימית, ולשמור על כל כללי הבטיחות, על מנת למנוע פגיעה אפשרית בבני האדם, במזון או בבעלי חיים מבויתים.

הדברה כימית מקצועית יש לעשות אך ורק על ידי מדביר מורשה בעל תעודה. אין לסמוך על מדבירים לא חוקיים, ועל החומרים שהם משתמשים בהם. מדביר מורשה עושה שימוש אך ורק בחומרים המורשים להדברה על פי מכון התקנים, או עם חומרים אורגניים שאינם מזיקים לסביבה כלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *