הרחקת יונים

יונים מקננות על אדן החלון, זו תופעה שכיחה ומעיקה.
במאמר הבא מידע אודות שיטות להרחקת יונים טיפים ועצות שימושיות.

כמעט כולנו נתקלנו לא פעם ביונים טורדניות, הנוחתות על הגגות בבתים או לתוך בית עסק הומה ומפריעות לשגרת החיים. לעתים מסכנות היונים כלי טיס במקומות פתוחים ואף יכולות להשחית גידולים חקלאיים ולגרום נזק אקטיבי של ניקור וגם פסיבי ע"י לשלשת חומצית, נוצות ולכלוך. כיצד נוכל להיפטר ממטרד זה באופן יעיל ונקי? כל התשובות לנושא במאמר הבא

למה להרחיק יונים?

ישנם סוגים רבים של הרחקת יונים יעילה ואפקטיבית. היונים הן אומנם סמל לשלום עולמי ולשלווה ובתנ"ך אף מסופר כי נח ראה ביונה כמבשרת את סוף עידן המבול. אך מאז, בעידן המודרני יונים קיבלו את הכינוי המעליב, "עכברושים מעופפים" משום שהן בהחלט יכולות להוות מטרד קשה לסביבה ולאדם.

הדרך להילחם בכך הינה רק ע"י הרחקה לצמיתות של יונים ממקומות ספציפיים. הרחקת יונים לרוב אינה מזיקה בהן או פוגעת בשום דרך או צורה כלשהיא. התהליך נעשה בד"כ בצורה שקטה ויעילה ולרוב אינו פוגע בחיי היונים אלא בלית ברירה בלבד. בסה"כ צריך לזכור כי האדם מעריך את היונים כיצורים שניתן לביית ולגדל והבעיה ברובה נוצרת מגידול פתאומי באוכלוסייה שמביא להטרדה קיצונית ולגרימת בעיה.ידועים מקרים שבהם אוכלוסיות גדולות של יונים בשטחים פתוחים נשאבו למנועי כלי טיס וגרמו לנזק בנפש וברכוש.

השיטות העיקריות והיעילות

הרחקת יונים

הרחקת יונים

יונים מחפשות מקורות מים ואוכל מזדמנים ואז נוטות להתקהל ולגרום למטרד. לכן יש לייבש ולסגור מקורות מים המצטברים באזורים בנויים ולהשתדל שלא להאכיל יונים, אולי רק במקומות מיועדים לכך (כמו התחביב להאכילן בגינות ציבוריות וכיכרות הומות). האכלת יונים גורמת לירידה בהיגיינה הכללית של המקום משום היותו צובר לשלשת, נוצות ולכלוך באופן כללי. שמירה על היגיינה במקומות שנרצה להרחיק מהם יונים, תעזור לנו בהחלט במשימה ולמעשה כל הרחקה מתחילה בצעד מינימאלי זה.

ניתן ללכוד יונים בעזרת כלוב. שמים בכלוב מיוחד לכך פיתיון שמושך יונים ולוכדים אותן. אחרי הלכידה יש לשחרר את היונים רחוק מהמקום שלכדנו אותם. יש לשים הרבה מלכודות, באופן יחסי לבעיה ולאוכלוסיית היונים באזור, כדי להתגבר על ההטרדה באופן יעיל. עוד שיטה יעילה הינה רשת תיל המגדרת מקום ספציפי ומונעת חדירה של יונים אל תוך המתחם המגודר. זהו פתרון יעיל אך לא ניתן להשתמש בו בכל המקרים אלא רק במקומות מסוימים שהדבר מתאפשר ע"י התנאים האובייקטיביים בשטח.

ניתן גם להשתמש באזעקה כנגד יונים. האזעקה משחררת צלילים טורדניים שהיונים מפרשות כאיום קיומי. כל אוכלוסיית יונים שהשמיעו לה צלילים אלה, התעופפה ולא שבה למקום זמן רב. כיום קיימת הסברה כי שיטה זו אינה יעילה כל כך כפי שחשבו מלכתחילה.

דוקרנים. את הדוקרנים מדביקים על מעקים ומקומות שיונים נוחתות עליהם כדי לנוח. הדוקרנים מונעים מהיונים להישאר במקום ולנחות ויעילותם גבוהה במיוחד לבתים פרטיים או בתי עסק שיונים נוחתות אליהם לשם השגת מזון. ניתן גם להשתמש בסלילי אלומיניום בהם עובר זרם חשמלי נמוך המציק ליונים ולא נותן להן להישאר במקום אחד לזמן ממושך.
כימיקלים דוחי יונים. את הכימיקל מפזרים בשטח והיונים שנוחתות חשות בו ומתעופפות לדרכן. הכימיקל מעורר בהם פחד וחוסר נוחות והן אינן נשארות בשטח.

רעל משתק או הורג.

ניתן להשתמש ברעלים כנגד יונים ע"י ערבוב הרעל במזון. השיטה אינה יעילה וגם נחשבת לאכזרית ולכן השימוש בה אינו נפוץ כל כך, משום שדרך הרחקת היונים חייבת להשתמש בזיכרון היונה, שהוא זיכרון מעולה שמביא את היונה למצב בו היא אינה חוזרת למקום שנפגעה ממנו בעבר.

לסיכום: ניתן להרחיק יונים במספר צעדים פשוטים, שהחשוב שבהם הינו השמירה על ההיגיינה והניקיון במקום שממנו נרצה לסלק יונים. אחוזי סילוק היונים נחשבים לגבוהים במיוחד והם עומדים ביחס הפוך לפגיעה הפיזית ביונה עצמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *