הדברת מזיקים בגינה

הדברת מזיקים בגינה נעשית לרוב בחודשי הקיץ. האקלים החם בישראל חושף את צמחיית הגינה למזיקים מסוגים שונים הפוגעים בעיקר בעצי פרי וירק. רוב המזיקים בגינה פוגעים בשיחי ורדים, פירות הדר, עלי גפן, מנגו וכדומה. הצורה המאפיינת את הפגיעה בצמחים אלה היא נשירת עלים ועלים יבשים, או סימני חורים על העלים, ובמיוחד כשמדובר בתולעים המכרסמות את העלים. גם כאשר רואים כתמים לבנים על עלים, זה סימן שהצמח נפגע ממזיקים שונים. המזיקים העיקריים הפוגעים בצמחים הן כנימות הפוגעות בירקות ובפרי הדר על ידי מציצת נוזלי הפרח הגורמת לנשירת הפרחים. גם עש הוא מזיק הגורם נזק לצמחייה ולעצי הפרי, וגם זבובים המטילים את ביציהם בתוך הפרי.

הדברת עצי פרי אין לעשות בחומרי הדברה תברואתיים ועד לפני כמה שנים נעשה שימוש בחומרים מקבוצת הזרחניים, אך בשנים האחרונות חל איסור לשימוש בחומרים אלה כנגד מזיקים בגינה.

הדברת מזיקים שאינה מזיקה לסביבה

הדברת מזיקים בגינה בצורה ידידותית לסביבה ניתן לעשות על ידי:

  • הדברה ירוקה – שימוש בחומרים אורגנים
  • הדברה ביולוגית – שימוש בבעלי חיים הניזונים מהמזיקים
  • הדברה אלקטרונית – המרחיקה מזיקים שונים מהמקום מבלי להשמיד אותם

לעיתים אין צורך בקריאה למדביר מקצועי על מנת להתמודד עם נזקי המזיקים. למשל: כאשר אנו מבחינים בעצים שנגועים ניתן לסמן אותן, ולכרות את הענף הנגוע, כדי למנוע את התפשטות הנגע לעץ כולו, וניתן לעשות ריסוס נקודתי בלבד במקור הבעייה. כאשר יש צורך בהדברת מזיקים בגינה מומלץ להשתמש בשיטת ההדברה הירוקה שגם משולבת בחקלאות, והיא נחשבת להדברה הידידותית ביותר לגינה והמזיקה פחות.

בשטחים חקלאיים גדולים מיישמים גם את שיטת ההדברה הביולוגית שהיא אולי הטבעית ביותר לצרכים אלה. לדוגמה: כדי להדביר כנימות ניתן להכניס לשטח את בעל החיים המכונה גמל שלמה, הניזון מהן ובכך לפתור את הבעייה ללא שימוש בחומרי הדברה כימיים שתורמים גם להתפתחות נוגדנים בקרב המזיקים. בנוסף להדברה ביולוגית ניתן למצוא כיום תרסיסים טבעיים המיוצרים מחומרים אורגניים בלבד כמו קליפות תפוזים, מי סבון, סודה לשתייה וכדומה. השימוש בחומרי הדברה טבעיים אינו גורם נזק לסביבה ולא לאדם או לבעלי החיים המבויתים. אפשרות נוספת להדברת מזיקים בגינה היא על ידי הצבת מלכודות המושכות את המזיקים אליהם ומשמידים אותם בתוכם.

הדברה מקצועית לגינה

הדברת נחשיםכאשר אתם מיישמים שיטות אלה, ועדיין לא מצליחים להיפטר מהמזיקים הפוגעים בצמחיית הגינה מומלץ לפנות לחברת הדברה מקצועית על מנת שתעזור לכם. בהזמנת מדביר מקצועי יש לוודא כי הוא עושה שימוש בחומרים מורשים בלבד, וכי הוא בעל רשיון הדברה מטעם המשרד לאיכות הסביבה. ההמלצה היא לעשות שימוש בחומרי הדברה ירוקים ולא כימיים, מכיוון שאלה אינם רעילים לאדם או לבעלי החיים שבבית. הדברה מקצועית יש לעשות פעמיים בהפרש של כמה שבועות מריסוס אחד לשני.

מדביר מקצועי יוכל להתמודד, ולהדביר גם מזיקים מסוג מכרסמים, יונים, נחשים וכדומה. גם הדברה אלקטרונית אפשרית להרחקת מזיקים שונים על ידי שידור תדר מאד גבוה, שאינו נקלט באוזן אנושית, אבל מאד מפריע למזיקים השונים ומרחיק אותם מהגינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *