הדברה של המזיק חדקונית הדקל האדומה

חיפושית החוטם הנקראת חדקונית הדקל האדומה מזיקה לעצים ודורשת הדברה המבוססת על לכידה המונית במלכודות נדיפים. חשוב להתאים את אופי ההדברה לסוג העץ הנפגע ולאיזור חקלאי או עירוני. המלצות להדברה ניתנות על ידי אנשי מקצוע המכירות את החיפושית ואת הסיכונים שהיא עלולה להסב.

השימוש במלכודות נדיפים עבור הדברה של המזיק חדקונית הדגל האדומה יכול לחסוך את הצורך בכריתת עצים נגועים. מעבר לכך, מלכודות נדיפים הכוללות פרומון, תערובת צמחית תוססת ותכשירים כימיים מתאימים אמורים להרחיק את חדקונית הדקל האדומה לצמיתות. בנוסף, יש אפשרות לטפל במזיק על ידי החדרת קוטל חרקים אל גזע העץ. הקוטל מוחדר באמצעות משפך מעל לאיזור הפגוע בגזע.

מתי מבצעים כריתת עצים נגועים?

לא תמיד ניסיונות הדברה של חדקונית הדקל האדומה משיגים את המטרות. יש מקרים בהם עדיף לבצע כריתת עצים נגועים וכך למנוע חשש לנפילה פתאומית על מכוניות או על עוברים ושבים. המזיק התגלה לראשונה בישראל בשנת 1999 במטעי תמר בצפון ים המלח, אך מאז תפוצתו התרחבה לאיזורים נוספים:

  • אילת
  • הערבה
  • בקעת הירדן
  • חיפה וקריית מוצקין
  • נהריה

כריתת עצים היא מוצא אחרון בהתמודדות עם חדקונית הדקל האדומה ובכל מקרה חל איסור על הוצאת עצים או חוטרים מאיזור נגוע למקומות אחרים. חדקונית הדקל האדומה נחשבת לאחד המזיקים הקשים של הדקלים, בעיקר בגלל ששלבי הנגיעות הראשונים לרוב אינם ניתנים לגילוי.

הדרך להדברת המזיק עוברת במניעה והתייעצות עם מדבירים מקצועיים. גודלה של החיפושית הבוגרת הוא כ-3.5 ס"מ וצבעה חום-אדמדם, אולם קיימים גם פרטים עם כתמים שחורים או שחורים לגמרי. סימני הנזק כוללים הפרשה של נוזל בעל ריח רע, סיבים לעוסים בפתחי מחילות ולפעמים גם שמיעת כרסום של הזחלים הגדלים בתוך העץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *