הדברה אלקטרונית

כיום קיימות מגוון רחב של הדברות שונות. ההדברות הכימיות הן הדברות יעילות עד מאוד, ובהחלט גורמות לסילוק של מזיקים וחרקים, אך עם הזמן הן נמצאו כבעיתיות מאוד, וזו בשל הסיבה כי החומרים הכימיים שלהן אינם בריאותיים במיוחד, הן לקנה הנשימה שלנו בני אדם, והן למגע עם החומרים אשר נשארים במקום הריסוס ואינם מתפרקים במהרה. כמו כן סוגים רבים של מזיקים מפתחים עמידות גוברת והולכת כנגד חומרי הריסוס, מה שלעיתים מחייב להעלות את כמות הריכוז של החומרים, ובעצם להפוך אותם למסוכנים יותר. עם זאת נמצאו חלופות להדברות הכימיות, וביניהן ההדברות הירוקות, אשר עושות שימוש בחומרים שאינם פוגעים באיכות הסביבה. כיום ניתן להדביר באמצעות הדברה אלקטרונית, והיא פתרון נהדר שאינו פוגע בסביבה כלל.

מהי הדברה אלקטרונית וכיצד היא פועלת?

הדברה אלקטרונית נעשית באמצעות כמה שיטות, שאין כוללות חומרים כימיים, אלא באמצעות כלים אלקטרוניים בלבד, להלן הסוגים:

  • הדברה אלקטרוניתהדברות באמצעות גלים על-קוליים – אלו בעצם מכשירים אלקטרוניים המפיקים צלילים בתדרים גבוהים מאוד. תדרים אילו אינם נקלטים באוזן האנושית, ובעצם בני אדם אינם יכולים להבחין בהם, אך מזיקים שונים כמו: יונים, עכברים, תיקנים ועטלפים כן יכולים לשמוע אותם, והגלים בעצם דוחים אותם עקב התדרים הגבוהים שלא נעימים להם לשמיעה.
  • הדברות באמצעות ויברציות (רעידות) – מכשירים אלקטרוניים אלו מיועדים בעיקר להברחת חפרפרות ומכרסמים, פעולתם משדרת רעידות אל האדמה. הויברציות מבריחות את המכרסמים.
  • הדברות באמצעות שדות אלקטרו-מגנטיים – המכשירים מיועדים להברחת נמלים בעיקר. נמצא כי נמלים רגישות לשדות אלקטרומגנטיים, ובעצם מתבלבלות בניווט אל הקן בסביבה אלקטרומגנטית רועשת. המכשיר מאפשר סביבה אלקטרומגנטית שאינה יציבה, ובכך מבלבל את הנמלים וגורם להן להתרחק ממנו.
  • הדברות משולבות בגלאי תנועה – יונים וציפורים יודעות היטב ללמוד את מקומן במהרה ולהסתגל אל הסביבה שלהן. גלי קול פחות עובדים לטובת הרחקה שלהם, ולשם כך גלאי תנועה הוא פתרון טוב יותר. מכשירים המשלבים גלאי תנועה מתחילים לעבוד רק כאשר היונים והציפורים מתקרבות אליהן, ויוצרים קולות משתנים, וניצוצות ותנועות אשר מפחידות את בעלי הכנף ומבריחים אותם.

הימנעות מפיזור רעלים הפוגעים באדם

נמצא כי ילדים הם עשויים להיפגע יותר בשטח הדברה כימית. ילדים נוטים להתגלגל על הרצפה ועל שטיחים, מקומות אלו סופגים את החומרים הכימיים של ההדברות הכימיות, ולוקח זמן לא קצר עד שהחומרים מתפרקים מהשטח. ההדברות האלקטרוניות מאפשרות להימנע מפיזור רעלים שעשויים לפגוע באדם ובילדים, ולכן הן מומלצות מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *